SzentmiseMárton Áronról magyar nyelvű szentmisében emlékeztek meg 2012. október 16-án reggel 8 órától a vatikáni Szent Péter-bazilika altemplomában található Magyarok Nagyasszonya kápolnában. A szentmise elején Mons. Németh László, az olaszországi magyar hívek főlelkésze köszöntötte a megjelenteket. Koncelebráltak továbbá: Mons. Kovács Gergely, Márton Áron boldoggá avatási eljárásának posztulátora, Arkadiusz Nocoń, az Istentiszteleti Kongregáció munkatársa, Tóth Tamás, a római Pápai Magyar Intézet rektora, a Rómában tanuló András István gyulafehérvári, Bodó Zoltán győri  és Szöllősi Tibor szabadkai egyházmegyés papok. A diakónusi szolgálatot a váci egyházmegyés Halász Péter töltötte be. A szertartáson részt vett Győriványi Gábor, Magyarország Szentszéki nagykövete, valamint jelen voltak Rómában tanuló szeminaristák, az Isteni Megváltóról nevezett nővérek, zarándokok.

A hét pap koncelebrálásával bemutatott eukarisztikus áldozatot Jakubinyi György gyulafehérvári érsek vezette. A napi szentírási szakaszokból kiindulva, Márton Áron harmadik utódja szentbeszédében a hit és a hitből fakadó cselekedetek fontosságát hangsúlyozta, majd ismertette felidézte Márton Áron életútját, a fogság és a házi őrizet hosszú éveit.
Püspöki kinevezését 1938 Karácsonyán kapta, ezért látható címerében a betlehemi csillag, idézte fel Jakubinyi érsek. Címere központjában a csíki fenyő áll, amely töretlenül áll a legnagyobb viharban is, a sziklához tapadva. A nap és a hold székely szimbólumok. Püspöki jelmondata, "Non recuso laborem", nem csak azt jelenti, hogy "nem utasítom vissza a munkát", hanem azt is, hogy "nem utasítom vissza a szenvedést".
A szentmise végén közösen imádkoztak Isten Szolgája, Márton Áron püspök boldoggá avatásáért.

 

Fényképek: Tobias Tiltscher

*    *    *

Kapcsolódó anyag

Márton Áron püspökre emlékeztek Rómában a Román Akadémián

A Vatikáni Rádió híradása

A Vatikáni Rádió stúdióbeszélgetése Jakubinyi György érsekkel    

Márton Áron kezdőoldal

Aktuális: hírek, események

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.