Nagycsütörtökön ünnepélyes krizmaszentelési szentmisét celebrál székesegyházában a megyéspüspök a papság részvételével, azt a kapcsolatot érzékeltetve és kifejezve, amelyben a papok Krisztus egyetlen papi hivatala következtében a püspökkel állnak. A papok együtt miséznek a püspökkel, tanúk és segítők a krizmaszentelésnél, ahogyan mindennapi szolgálatukban is munkatársai a püspöknek.

A krizmaszentelési mise három fő különlegessége: az olajszentelés (a püspök megáldja a keresztelendők olaját, a betegek olaját, illetve megszenteli a krizmát), a papság és a püspök közötti egység kifejezése a közös szentmise és egyben a papi ígéretek megújítása (a hűség jele).

Gyulafehérváron a szentmise főcelebránsa Jakubinyi György érsek volt, jelen volt Tamás József segédpüspök és több mint nyolcvan pap. Az érsek homíliájában kitért a szent olajok szerepére, valamint a keresztség gyakorlatára az ősegyházban. Ilyenkor ugyanis felnőtteket kereszteltek. A katekumenek, a hitújoncok csak a mise egy részén vehettek részt keresztelésük, beavatásuk megtörténtéig. A teljes szentmisén csak a már megkereszteltek maradhattak. Egyedül húsvét éjszakáján maradhattak végig, ekkor a püspök vagy pap a homília után kiszolgáltatta nekik a három bevezető szentséget. A katekumenek egykori fehér ruhája emlékére ma is ilyet használnak gyerekkeleszteléskor.

A három beavató szentség – keresztség, bérmálás, szentáldozás – mára különvált a katolikus egyházban. A katekumeneket olajjal kenték meg.  Ma is vannak megtérők, akik a keresztelésükig hitújoncként kapcsolódnak az egyházba. A betegek olaját a középkorban csak haldoklóknak szolgáltatták ki, innen az utolsó kenet megnevezés, ami helytelen (a II. vatikáni zsinat óta a szent kenet megnevezést használjuk), emiatt sokszor nem mernek papot hívni a betegekhez, akiket a szentség megerősíthetne a gyógyulásra.

A krizmát szentelik, a másik két olajat csak megáldják. A keresztségben a krizma eltörli az áteredő bűnt, így a mennyország örökösei lesznek a megkereszteltek. Bérmáláskor is krizmát használ a püspök, ugyanígy papszenteléskor is. Mindhárom szentség eltörölhetetlen jegyet hagy a felvevő lelkén. Befejezésként arra buzdította a főpásztor a híveket, hogy figyeljenek Isten hívó szavára.

Hagyományossá vált a diákok, ministránsok nagycsütörtöki zarándoklata a székesegyházba. A szentmise végén a főegyházmegye érseke köszöntötte a zarándokcsoportokat, a hitoktatókat, hittanosokat. Az idén több mint nyolcszáz zarándok diák és kísérő jött el Gyulafehérvárra.

Linzenbold Szabolcs

Fotók forrása:a Gyulafehérvári Szeminárium facebook oldala

www.facebook.com/media/set/?set=a.1128368010527745.1073742011.496006177097268&type=3

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.