Előadás a Katolikus Akadémián
 
A könnyező Mária-képekről, kiváltképpen pedig a ma Kolozsváron, a Piarista templom főoltárán látható Szűz Mária-kép történetéről tudhattak meg érdekes részleteket a Katolikus Akadémia november 19-i előadásán a hallgatók dr. Gábor Csilla egyetemi tanártól. 
 
 
A régi magyar irodalom tanára és szakavatott kutatója először a képről tudható történeti tényeket vázolta, belehelyezve a 17–18. századi könnyezést a nagyobb kontextusba, főleg a magyar nyelvterületen található könnyező kegyképek sorába. Sok érdekességet tudhattak meg a kolozsvári kegykép eredeti helyéről, hiszen az a Kolozs megyei Füzesmikola (Nicula) frissen Rómával egyesült közössége templomában kezdett el könnyezni, azaz egy román ortodoxból görögkatolikussá áttért lakosság körében. Az uniót is, mint aztán a könnyezés kivizsgálását a jezsuiták felügyelték. A kegykép kultuszát is ők alapították, gondozták, építették. Ennek 17–18. századi írásos emlékeit vizsgálta és mutatta be Gábor Csilla, varázslatos hangulatú szövegrészeket idézve. Kitért a kultuszépítés időbeli mozzanataira és hangsúlyaira, amelyek a 21. századból visszanézve is érdekesek. Az előadó beszélt arról, hogyan vált az elsősorban a fiatal görögkatolikus felekezet legitimációját szolgáló, tehát felekezeti hangsúlyú, és a katolicizmus erejét Erdélyben megmutatni hivatott kultusz később nemzeti hangsúlyokkal, a nemzet történetét kísérő felhangokkal teljessé, és így „magyarrá”. 
 
 
 
Mivel a jezsuita szónokok által évtizedeken át tárgyalt és ébren tartott kultusz ugyanakkor népeket és felekezeteket összekötő és megbékéltető jelleget is kapott, egy kérdező felvetette, érdemes volna ezt ma új életre kelteni, hiszen csak annyi maradt belőle meg mára, hogy a Piarista templomnak két búcsúját ünnepeljük, a titulusát és Nagyboldogasszonyt, ez utóbbit a kegyképre való tekintettel.
 
Kép és szöveg: Bodó Márta/Vasárnap 
 
Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.