A település 1836–37-ben létesült, amikor Gyertyánffy János vashámort és vasbányászatot hozott létre. A település lakói egyházilag Szentegyházához tartoztak. 1922-ben saját egyháztanácsot alakítottak, majd 1927-ben az iskola épületében havonta egyszer szentmisét mutattak be. 1935-ben megfogalmazódott egy kápolna építésének gondolata. Még abban az évben fel is építették és Jézus Szent Szíve ünnepén bemutatták az első szentmisét. 1941-ben különálló helyi lelkészséggé alakult Török Ferenc esperes vezetésével. A háború után a lakosság körében gyorsan terjedtek a kommunizmus eszméi. Rövid idő alatt már „Kicsi Moszkvának” nevezték Szentkeresztbányát. Az újdonsült kommunisták Török Ferenc esperest elkergették, lakását szétverték. Ettől kezdve újra Szentegyházáról látták el a hívek lelkigondozását. 1984-ben a kápolnát kibővítették. A rendszerváltás után, 1990 januárjában önálló plébánia lett. A Főhatóság a plébánia vezetésével a szentegyházasfalvi segédlelkészt, András Józsefet bízta meg, aki 10 évig vezette a plébániát. A templom mellett megvásároltak egy magánházat, s ezt alakították át papi lakássá. Ma az egyházközség saját kántori lakással, temetővel, egy ifjúsági és cserkészházzal rendelkezik.
Postacím:
535800 – Vlăhița, str. Podișului, nr. 5., jud. Harghita
Tel.:
0266-246.035
Szolgálatot teljesít
Kántor: Siklódi SándorÖrökös szentségimádási nap: március 25.
Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”